Exekuce majetku

Jaký je pravý smysl exekučního řízení? Zcela určitě by to mělo být co nejrychlejší uspokojení nároků věřitele. Na základě této definice pak zástupce státu (exekutor) postupuje. Obvykle následuje to, co je v běžném životě mezi lidmi známé jako exekuce majetku. Na druhou stranu by měl zákon poskytovat určitou ochranu i dlužníkovi. V jakých případech tomu tak je a skutečně k ochraně dochází? Následující odstavce nám napoví.

Podle základní definice by měl stát skutečně přihlížet i na stranu dlužníka a v případě, že majetek, případně jeho určitá část je pro něj a jeho rodinu životně nezbytná, by měl od exekuce ustoupit. Pozor ale, stát velice pečlivě, až přísně posuzuje tuto skutečnost a v praxi to znamená jediné, televizor, pračku nebo ledničku rozhodně neuchráníte.

Exekutor má v dnešní době a v České republice rozsáhle možnosti a pravomoce. Veškeré finanční domy, pojišťovny, ale i státní orgány a správy jsou v případě potřeby povinny spolupracovat. Jinými slovy, chce-li exekutor zjistit vše o Vaši osobě, zjistí to.

Lidé si ani neuvědomují, co vše se může stát, budou-li brát na lehkou váhu své počínání v oblasti splácení svých dluhů. Na jedné straně velice snadno nabyli „svůj majetek“ formou různých leasingů nebo jiných spotřebitelských úvěrů, ale na straně druhé již nevidí těch 36 i více splátek, které jsou k dané věci připoutány. A tak se mnohdy stane to, že skutečně exekutor stojí za dveřmi a spolu s ním i hlídka Policie ČR.

Věděli jste, že exekutor může vstoupit do Vašeho bytu nebo domu bez ohledu, zda-li jste momentálně přítomni nebo ne? Stačí mu soudní příkaz, Policie ČR a mnohdy pár šikovných rukou najatého zámečníka.

Co vše může skončit v rukou exekutora

Jak již bylo zmíněno výše. Existuje určitá šance, že by Vám exekutor nezabavil vše. Ovšem tato šance je takřka nulová, proto s ní ani nepočítejte. Exekutor tak může zabavit takřka vše, co podle něj má hodnotu, je to prokazatelně Váš majetek a co by mohlo Vaše dluhy bezpečně pokrýt, případně alespoň náklady na samotné exekuční řízení.

Kromě samotné exekuce majetku se může stát a mnohdy se tak i děje, že kromě movitého majetku jako je televizor, DVD, PC, lednice, myčka na nádobí a další cenné věci, se bude exekuce vztahovat i na Vaši nemovitost. Důvodem jsou pochopitelně Vaše vysoké dluhy. Je-li tato částka příliš vysoká a exekutor si je toho vědom, má pak ze zákona právo přijít a kromě výše zmíněného majetku zabavit i to nejcennější co máte, střechu nad hlavou.

Co je to exekuce majetku

Exekuce majetku je ve své podstatě zablokování majetku povinného (dlužníka), v tomto případě veškerých cenných věcí, které se nacházejí v bytě či domě. Celý proces probíhá na základě takzvaného vydání usnesení o nařízení exekuce a exekučního příkazu na prodej daného majetku povinného. Celá exekuce majetku ve většině případů končí takzvanou aukcí, nebo-li exekuční dražbou, během které se draží zabavený majetek povinného. Nyní ale pozor, vydražení majetku nemusí znamenat, že je exekuční řízení u konce. Jakmile není pokryta dlužná částka, exekuční řízení pokračuje i nadále.

Půjčka bez doložení příjmů
Potřebujete půjčit peníze a nechtějí se Vám prokazovat příjmy? Můžete využít nebankovní půjčky a rychle požádat i o hotovostní půjčku.

Půjčky Provident
Hledáte možnosti nebankovní půjčky bez registru? Můžete vyzkoušet online žádost o půjčku u jednoho z předních poskytovatelů půjček.

Nebankovní hypotéka
Americká hypotéka s nízkou RPSN a úroky. Finanční prostředky lze využít bezúčelně, poplatek jen v případě kladného schválení.

Exekuční dražby
Exekuce nemovitostí i automobilů, informace přehledně na jednom místě, aktuální nabídky. Dražby přímo ve Vašem regionu.