Exekuce na plat, exekuce na mzdu

Určitě jste se také v minulosti setkali s tím, že Váš blízký známý, případně kolega v práci byl nucen určitou část svého platu posílat exekutorskému úřadu. Jinými slovy, v jeho případě došlo k takzvané exekuci na plat.

Co je to exekuce na plat nebo exekuce na mzdu

Exekuce na plat není nic jiného, než takzvané provádění přesně vypočítaných splátek zaměstnavatelem povinného. Tato částka je, jak již bylo zmíněno výše, zaslána na adresu exekutorského úřadu, a to z důvodu umořování dlužné částky.

Společnost, která zaměstnává povinného, je povinna začít strhávat danou částku od okamžiku, kdy si převezme od exekutorského úřadu takzvaný exekuční příkaz na přikázání pohledávky ze mzdy. Její výše může být vypočítána právě exekutorským úřadem, případně ji vypočítá sám zaměstnavatel pomocí občanského soudního řádu.

Kdo nařizuje exekuce na plat

V České republice nařizuje exekuci na plat podle exekučního řádu daný exekutor, dále je to soud a v neposlední řadě i finanční úřad. Pochopitelně, že vše musí probíhat řádně v rámci zákona, platného na území České republiky.

Mnohdy se také stane, že současně s vydáním exekučního příkazu na mzdu je zablokován sporožirový účet (případně jiný účet povinného). Jakmile se v daný okamžik na účtu povinného nachází určitý finanční zůstatek pravidelného měsíčního příjmu od zaměstnavatele, bohužel povinný na tuto částku pozbývá nárok. Jeho účet je zkrátka zablokovaný až do výše dlužné částky, která je jasně uvedena na exekučním příkazu.

Jak dlouho trvá exekuce na plat

Samotná délka trvání exekuce na plat nemá žádné omezení. V podstatě tato exekuce končí pouze tehdy, byla-li vymožena celková dlužná částka od povinného. Jinými slovy lze říci, že exekuce na plat končí se samotným zánikem exekuce.

Nicméně. V případě, že se exekutor rozhodne pro výjimku a nařídí na základě svého svědomí a uvážení zrušení příkazu na srážky ze mzdy, může být exekuce na plat ukončena předčasně. Následně je pak kontaktován zaměstnavatel povinného, který tak ukončí pravidelné měsíční strhávání exekuční částky z příjmu povinného.

V opačném případě dochází k ukončení exekuce na plat v okamžiku, kdy je exekuční částka doplacena a zaměstnavatel to oznámí exekutorskému úřadu, což je mimo jiné i jeho povinnost.

Mnohdy se také stane, že má zaměstnavatel více exekučních příkazů na své zaměstnance najednou. Podle postupu, který je uvedený v občanském soudním řádu, se pořadí jednotlivých příkazů určuje podle data přijetí.

Půjčka bez doložení příjmů
Potřebujete půjčit peníze a nechtějí se Vám prokazovat příjmy? Můžete využít nebankovní půjčky a rychle požádat i o hotovostní půjčku.

Půjčky Provident
Hledáte možnosti nebankovní půjčky bez registru? Můžete vyzkoušet online žádost o půjčku u jednoho z předních poskytovatelů půjček.

Nebankovní hypotéka
Americká hypotéka s nízkou RPSN a úroky. Finanční prostředky lze využít bezúčelně, poplatek jen v případě kladného schválení.

Exekuční dražby
Exekuce nemovitostí i automobilů, informace přehledně na jednom místě, aktuální nabídky. Dražby přímo ve Vašem regionu.