Exekuční aukce

Asi nikdo z nás se nechce dostat do situace, ve které by musel být očitým svědkem dražby, případně aukce své nemovitosti. Upřímně řečeno, shodou různých okolností a událostí se může stát cokoliv. Jednoho dne se rozhodnete začít podnikat, budete si chtít vzít vysoký úvěr od banky, ale díky různým vlivům se dostanete do situace, která Vaše podnikání nedobrovolně ukončí. Bohužel to pro Vás v daný okamžik nekončí.

A tak nakonec může dojít k nejhoršímu a Vy se ocitnete tváří v tvář k exekuční aukci například své nemovitosti, případně jiného svého majetku (elektronika, automobil, pozemek).

Co je to exekuční aukce

Exekuční aukce (dražba) je proces, při kterém se draží majetek povinného. Doba a místo konání exekuční aukce je přitom stanovena takzvanou dražební vyhláškou, kterou zveřejňuje na své úřední desce příslušný obecní úřad, v jehož obvodu nebo regionu se daná nemovitost nachází.

Kromě samotné úřední desky obecního úřadu lze dohledat veškeré informace ohledně exekuční aukce i na internetových stránkách úřadu obce. V případě, že byste se chtěli zúčastnit aukce, tak jako zájemci o dražbu musíte před samotným začátkem složit takzvanou dražební jistotu. Výši této jistotu určuje opět dražební vyhláška.

Musíte ale jednat rychle, poněvadž stanovená částka (jistota) musí být složena na účet soudního exekutora, který je uvedený ve vyhlášce, nejpozději v den konání exekuční aukce. V opačném případě se nemůžete aukce zúčastnit.

Co je zapotřebí provést před zahájením aukce

Před samotným zahájením exekuční aukce je zapotřebí mimo výše zmíněného uhrazení jistoty, také povinnost zájemce o aukci prokázat svoji totožnost předložením občanského průkazu na sekretariátu příslušného exekutorského úřadu, včetně dokladu o uhrazení dražební jistoty.

Pokud se chystáte vstoupit do exekuční aukce jako právnická osoba, Vaší povinností je předložit výpis z obchodního rejstříku, případně jeho ověřenou kopii.

Samotný průběh aukce

Samotný průběh se ve své podstatě ničím neliší od běžné aukce. Všichni zúčastnění obdrží čísla, následně jsou seznámení s předmětem aukce a veškerými pohledávkami věřitelů a následně jsou vyzváni k tomu, aby činili podání (příhozy). Vyhrává ten, který učinil nejvyšší podání.

Konec exekuční aukce

Exekuční aukce končí takzvaným příklepem a převzetím nemovitosti, případně jiné věci povinného. Soudní exekutor nejprve ale vydá usnesení o příklepu, což je jinými slovy nabývající titul k dané věci.

Půjčka bez doložení příjmů
Potřebujete půjčit peníze a nechtějí se Vám prokazovat příjmy? Můžete využít nebankovní půjčky a rychle požádat i o hotovostní půjčku.

Půjčky Provident
Hledáte možnosti nebankovní půjčky bez registru? Můžete vyzkoušet online žádost o půjčku u jednoho z předních poskytovatelů půjček.

Nebankovní hypotéka
Americká hypotéka s nízkou RPSN a úroky. Finanční prostředky lze využít bezúčelně, poplatek jen v případě kladného schválení.

Exekuční dražby
Exekuce nemovitostí i automobilů, informace přehledně na jednom místě, aktuální nabídky. Dražby přímo ve Vašem regionu.